Wyświetlanie 1–20 z 30 wyników

COME’ON BABY LIGHT MY FIRE…

Od zarania dziejów ludzkości towarzyszył ogień. Bez niego trudno by wyobrazić sobie jej tak dynamiczny rozwój. Dziś jest to nie do pomyślenia, ale sztukę rozpalania ognia nasi przodkowie uważali za umiejętność magiczną. Ten kto potrafił tego dokonać, z miejsca stawał się najważniejszy w plemiennej hierarchii.  A dziś? Nie ma chyba prostszej czynności. Oczywiście jeśli dysponujemy odpowiednim narzędziem, jakim bez wątpienia jest zapalniczka gazowa.

Podobno zapałki jakie znamy dzisiaj wynaleziono później niż zapalniczkę, choć już ponad tysiąc lat temu w Chinach istniał ich pierwowzór, drewniane patyczki nasączone łatwopalną substancją.

ODROBINA HISTORII

Powstanie zapalniczki jako przenośnego źródła ognia zawdzięczamy niemieckiemu chemikowi Johannowi Wolfgangowi Döbereiner’owi. Skonstruował on urządzenie przypominające lampę naftową (nazwano je później „lampą Dobereinera”), w którym za pomocą reakcji chemicznej powstawał łatwopalny wodór. Nie zdobyło ono jednak nigdy zbyt wielkiej popularności ze względu na całkiem spore rozmiary i zbytnią „wybuchowość”. Po pewnym czasie prace nad wynalazkiem ustały.

Ale dość szybko okazało się, że ludzkość jest bliska skonstruowania lekkiego, przenośnego urządzenia służącego jako źródło ognia. Choć szczerze mówiąc, aż tak bliska tego nie była.

Kolejnym przełomowym wynalazkiem, który doprowadził do powstania zapalniczki gazowej jaką dzisiaj wszyscy znamy, był pomysł na opatentowanie kamienia krzeszącego snopy iskier, na który wpadł Carl Auer von Welsbach w roku 1903. I to od tego momentu temat zapalniczki tak naprawdę nabrał rozpędu.

Wielu inżynierów i wynalazców na całym świecie rozpoczęło prace nad skonstruowaniem własnej zapalniczki. Jako pierwszej udało się to amerykańskiej firmie Ronson. Firma , która istnieje i świetnie prosperuje do dziś, opatentowała zapalniczkę benzynową Pist-o-Liter. Nie trzeba było długo czekać na kolejne pomysły na zapalniczkę. W 1932 roku George Blaisdell założył w USA, firmę Zippo sp z o.o, której produkty nawet dziś są synonimem niezawodności.

W latach 50ych XX wieku głównym źródłem zasilania zapalniczek stał się gaz butan. Umożliwiło to produkcję znacznie lżejszych i mniejszych zapalniczek gazowych, w tym tzw. „jednorazówek”, które lotem błyskawicy rozprzestrzeniły się na całym globie. Myślę, że każdy z nas trzymał taką w kieszeni choć raz.

JAKIE WYSTĘPUJĄ RODZAJE ZAPALNICZKI GAZOWEJ?

Jeśli spojrzymy na całokształt rynku, to ilość gatunków, rodzajów i odmian zapalniczek gazowych wprost na powali. Pomysłowość konstruktorów tych małych urządzeń do wzniecania ognia zdaje się nie mieć końca. W skrócie przybliżymy kilka z rodzajów jakie oferuje nasz sklep:

  • ZAPALNICZKA GAZOWA 6 – jednorazówka – najbardziej popularna zapalniczka na świecie. Tania i w miarę niezawodna. Wstępuje z zapłonem krzesiwowym (na kamień) i piezoelektrycznym (z urządzeniem wytwarzającym iskrę). Coraz częściej nawet takie tanie zapalniczki posiadają zamontowany zawór do ponownego napełniania gazem. Zatem można je teraz nazywać – „wielorazówkami”.
  • ZAPALARKA GAZOWA – niezbędna chyba w każdym domu. Jej podstawową funkcją jest podpalanie palników gazowych lub kominków. Ze względu na swoją wydłużoną budowę, źródło płomienia jest oddalone od naszej ręki i możemy bezpiecznie podpalić to co mogłoby nas oparzyć. W naszym sklepie posiadamy takie produkty, między innymi firmy Clipper.
  • ZAPALNICZKA PREZENTOWA – zapalniczka gazowa na przestrzeni lat niejednokrotnie zmieniała swoją formę i wygląd, ale zawsze podstawową jej funkcją było zapalanie. Do czasu gdy bogatsi obywatele lubiący otaczać się drogocennymi przedmiotami zapragnęli posiadać także zapalniczki gazowe godne ich statusu. Dzięki temu jubilerzy i wyspecjalizowane manufaktury rozpoczęły produkowanie zapalniczek prezentowych. Zazwyczaj z cennych metali , takich złoto czy srebro. Bogato zdobionych i nierzadko inkrustowanych drogimi kamieniami.
  • ZAPALNICZKA CYGAROWA – skoro przy wyższych sferach jesteśmy. Pojawiły się także zapalniczki dla koneserów cygar. Znawcy tematu twierdzą, że podpalanie cygara zwykłymi zapałkami lub, nie daj boże, zapalniczką benzynową to świętokradztwo. Gdyż opary spalanej benzyny lub odór siarki z zapałek, odbierają im całą przyjemność z wypalenia cygara. Przygotowano więc dla nich zapalniczki gazowe ze specjalnymi dyszami, które przypominają palnik gazowy. Dodatkowo taka zapalniczka może być wyposażona w tak zwany „puncher” do cygar. Jest to urządzenie wycinające mały otwór w końcówce cygara.

  • Zapalniczka fajkowa – miłośnicy tradycyjnych fajek drewnianych, także mieli coś do powiedzenia w kwestii zapalniczek gazowych. Dla nich z kolei, wymyślono zapalniczki z dyszą skierowaną w odpowiednim kierunku, tak aby swobodnie mogli odpalić fajkę nie wysypując tytoniu z cybucha alby żeby się zwyczajnie nie poparzyć.
  • ZAPALNICZKA TORCH – czasem istnieje potrzeba szybkiego rozgrzania jakiegoś zamarzniętego materiału lub wręcz przepalenia jakiegoś przedmiotu. Tu z pomocą przyjdzie zapalniczka typu palnikowego. Zamontowane są w nich specjalne dysze gazowe, które z dużą siłą wyrzucają płomień, który można dodatkowo regulować. Mogą być jedno- , dwu-, a nawet czterodyszowe palniki. Są to trochę większe urządzenia, gdyż muszą zostać zasilone odpowiednio dużą ilością gazu.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam trochę temat zapalniczek gazowych i znajdziecie w naszym sklepie coś dla siebie. Jeśli jeszcze nie masz konta w naszym sklepie, to możesz założyć je w panelu obsługi klienta. Poprosimy Cię o adres e mail, na który przyślemy prośbę o zgody marketingowe. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Pamiętaj także o naszej promocji – do zamówienia powyżej 200zł – darmowa dostawa!

Zapraszam na zakupy!

Zespół Canna-Hub.pl